Přejít na hlavní menu
Lindab Logo
Choose languge
Přihlásit se

Co je rekuperace?

Rekuperace je proces zpětného získávání tepla. Při řízeném větrání s rekuperací jde o nepřetržitou výměnu vzduchu, kde přiváděný čerstvý vzduch získává v tepelném výměníku rekuperační jednotky část tepla ze vzduchu odváděného. Čerstvý vzduch je tedy tepelně optimalizován a díky použité filtraci také zbaven pylu, prachu a alergenů. Přiváděný i odváděný vzduch jsou od sebe v rekuperační jednotce odděleny tak, aby nedocházelo k přenosu pachů.

Proč uvažovat
o rekuperaci pro váš dům?

Řízené větrání s rekuperací je nejlepším řešením pro optimální ventilaci v novostavbě, rekonstruovaném domě či bytě. Díky tomuto systému, budete mít ve svém domově čerstvý vzduch bez alergenů a zároveň ušetříte peníze za energii.

Jakou rekuperační jednotku zvolit?

Stavíte nebo provádíte rekonstrukci svého domu či bytu? Jednou z věcí, kterou zajisté řešíte je, jak efektivně větrat s co nejmenší ztrátou tepla. Jakou rekuperační jednotku zvolit? S tím Vám pomůže naše přehledné rozdělení.

Jednotky podle použití


Centrální
 rekuperační jednotky rozdělujeme dle umístění přípojek rozvodů na NÁSTĚNNÉ (s vertikálním napojením) a na PODSTROPNÍ, které mají napojení horizontální.

Decentrální neboli jednopokojová rekuperační jednotka je vždy určena jen pro větrání jedné místnosti a instaluje se přímo do obvodové zdi objektu. Tato jednotka tedy nepotřebuje žádné rozvody vzduchu.

Rekuperace v rodinném domě

Legislativa pro rekuperace

Rekuperace je proces zpětného získávání tepla. Při řízeném větrání s rekuperací jde o nepřetržitou výměnu vzduchu, kde přiváděný čerstvý vzduch získává v tepelném výměníku rekuperační jednotky část tepla ze vzduchu odváděného. Čerstvý vzduch je tedy tepelně optimalizován a díky použité filtraci také zbaven pylu, prachu a alergenů. Přiváděný i odváděný vzduch jsou od sebe v rekuperační jednotce odděleny tak, aby nedocházelo k přenosu pachů. Budovou s téměř nulovou spotřebou energie je budova s velmi nízkou energetickou náročností, jejíž spotřeba energie je ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů. Metodika, jak tyto parametry výpočtově ověřit, je popsána Vyhláškou o energetické náročnosti budov č. 78/2013 Sb., na základě které jsou počítány tzv. Průkazy energetické náročnosti budovy, které musí být zpracovány pro každou novostavbu rodinného domu. Zde přichází první stěžejní fakt, budova s téměř nulovou spotřebou energie má vlastní definici. Ta je rozdílná a není zdaleka tak přísná, jako jsou podmínky pro nízkoenergetický rodinný dům či pasivní rodinný dům.

Kontaktujte nás, rádi Vám poradíme

Potřebujete pomoci s návrhem či výběrem? Máte obecný dotaz týkající se rekuperací a nevíte kam ho směřovat?